מרד החליפים

החברה הישראלית ואויביה – ד”ר מרדכי קידר

הלו היברוס אנד שיברוס, ברוכים הבאים לעוד פרק במסע של מרד החליפים, והפעם בפודקאסט הייתה לי הזכות לארח איש רוח והיסטוריון נדיר – ד״ר מרדכי קידר. ד״ר קידר הוא מזרחן, מרצה, ועמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן. כפי שחלקכם יודעים, לי יש אהבה גדולה להיסטוריה בכלל ולהיסטוריה של האזור שלנו, נושא שלמדתי באוניברסיטה. לפיכך, זה היה פשוט טבעי להזמין את ד״ר קידר לשיחה על ענייני היום הבוערים בשכונה המיוחדת שבה אנחנו חיים.

את הראיון ערכנו יומיים לפני תחילת מבצע מגן וחץ, מה שנותן משנה תוקף למשנתו של ד״ר קידר על כך שנגזר על ישראל לחיות על חרבה וכי עליה להישאר תמיד חזקה במרחב בו היא מתקיימת ושאין לה ברירה אחרת. טענה שהוא מבסס על בסיס מחקריו והבנתו על התרבות, כתבי הקודש והמסורות של האיסלאם הפוליטי. בשיחה דיברנו איך הוא הצליח ללמוד ערבית למרות שהוא גדל בבית דובר יידיש, מאיפה הגיעה האהבה שלו לתחום ואיך הוא כל כך טוב במה שהוא עושה לרמה בה הוא הפך להיות אורח קבוע בתחנות טלוויזיה ערביות, ביניהן אלג׳זירה, שם הוא לא מפחד להביע את דעתו ואת עמדתו בפומבי.

את הדיון התחלנו במקרה או שלא במקרה באיבן ח׳לדון שדיבר על עלייתם ונפילתם של סווליזציות ועמים, אח״כ דיברנו על השפעתה או נסיגתה של ארצות הברית מהמזרח התיכוןֿ על עלייתה של סין כשחקן משפיע על האזור ועל ההסכמים והבריתות שנחתמים כאן לאחרונה ומשנים את פני המאזנים הגאופוליטיים של השכונה שלנו. זאת שיחה שנהניתי מאוד לקיים כי ד״ר קידר הוא משלב בקיאות מנומקת, אומץ אינטלקטואלי שמגיעים יחד עם אישיות נעימה ביותר, מה שעושה אותו לאיש שיח מרתק. אז גבירותיי ורבותיי, ללא כל עוד הקדמות מיותרות, קבלו את האיש הכל כך מיוחד הזה, איש רוח שהוא גם איש של הרבה חומר ומהות. ד״ר מרדכי קידר האחד והיחיד. האזנה נעימה.

ד”ר מרדכי קידר – מומחה למזרח התיכון ולעולם הערבי

רקע ומוצא

ד”ר מרדכי קידר מספר על רקעו האישי והמחקרי. הוא מתאר איך גדל בבית דובר יידיש והצליח ללמוד ערבית במהירות ובעומק, וכיצד התעניינותו בתרבות הערבית ובאסלאם הובילה אותו להפוך לאחד המומחים המובילים בנושאים אלו.

עלייה וירידה של ציוויליזציות

קידר מדבר על התאוריה של אבן ח’לדון, מדבר על עלייתם ונפילתם של ציוויליזציות ועמים, ומקשר את זה למציאות ההיסטורית והמודרנית. הוא מתאר את הגורמים המובילים לפריחה ולדעיכה של מדינות ותרבויות.

השפעות גיאופוליטיות ומדיניות ארצות הברית

בחלק זה של הפרק ד”ר מרדכי קידר מפרט על התפתחויות גיאופוליטיות בעולם ואת השפעתן של מדיניות ארצות הברית על איזורים שונים, במיוחד במזרח התיכון. הוא מנתח את השינויים במדיניות החוץ של ארצות הברית והתפספסות ההזדמנויות שנוצרו על רקע הנסיגה של אמריקה מהאזור.

נסיגת ארצות הברית מהמזרח התיכון

מרדכי קידר מדגיש כיצד הנסיגה המתמשכת של ארצות הברית מהמזרח התיכון השאירה חלל ריק אשר מדינות אחרות, כגון רוסיה וסין, מנסות למלא. הוא מסביר שמדיניות זו יוצרת ואקום פוליטי וצבאי, שמשפיע על היציבות האזורית ועל הכוחות המעצבים את גיאופוליטיקת המזרח התיכון.

שינוי בגישה גיאופוליטית

קידר מציין ששינוי זה במדיניות החוץ של ארצות הברית מעיד על שינוי בגישתה הגיאופוליטית. הוא מזהיר כי פעולות אלו יכולות להשפיע לא רק על היציבות במזרח התיכון, אלא גם על המערכות הבינלאומיות והסדר העולמי הקיים.

השלכות על ישראל ומדינות אחרות

ד”ר קידר מעלה כי השינויים במדיניות ארצות הברית יש להם השלכות ישירות על ישראל ומדינות אחרות במזרח התיכון. הוא מציין שהתפתחויות אלו יכולות להביא לתסבוכות חדשות ולדרישה ממדינות אלו לאמץ גישות חדשות בנוגע לביטחון ולפוליטיקה החוץ.

ד”ר קידר מצביע על כך שהשינויים במדיניות החוץ של ארצות הברית מצביעים על שינוי עמוק יותר בגישתה של אמריקה לגיאופוליטיקה העולמית. הוא מדגיש את החשיבות של הבנת ההשלכות האזוריות והבינלאומיות של מהלכים אלו ואת הצורך להתאים את המדיניות המדינית והביטחונית למציאות החדשה.

התמודדות ישראל עם המגוון התרבותי

בחלק זה של הפרק מדובר על אתגרי מדינת ישראל באיחוד העם היהודי מגלויות שונות, ועל ההשפעות של תהליכים אלו על החברה הישראלית והזהות הלאומית.

מרד החליפים – ד”ר מרדכי קידר

חשיבות השפה והתרבות בקרב עמים

בחלק זה דנים במורכבות של למידת שפות זרות ועל חשיבות השפה והתרבות בהבנת ובקידום קשרים בינלאומיים ובינתרבותיים.

בואו נסכם – החברה הישראלית ואויביה

בסיכום רחב יותר, ד”ר מרדכי קידר מציג נקודת מבט מורכבת על השינויים הגיאופוליטיים בעולם ובמיוחד במזרח התיכון, כתוצאה משינוי מדיניות ארצות הברית. הוא מדבר על התמודדות עם השינויים בסביבה הבינלאומית והאזורית, ומדגיש את השפעותיהם על מדינות שונות, במיוחד על ישראל.

קידר נותן דגש על ההשלכות של נסיגת ארצות הברית מהמזרח התיכון, ואת החלל שנוצר בעקבותיה, שמאפשר לכוחות חדשים כמו רוסיה וסין להשפיע ולמלא את הריק. הוא מבהיר את הצורך בהבנת המשתנים הגיאופוליטיים החדשים והתמודדות עם האתגרים הנובעים מהם.

ד”ר קידר מדבר גם על השפעת השינויים האלה על יחסי הכוחות בעולם, וכיצד הם משפיעים על תפיסת העולם הגלובלית ועל מדיניות החוץ של מדינות שונות. הוא מציין את ההשפעה של כל אלה על ישראל, הדורשת ממנה להתאים את מדיניותה החיצונית והביטחונית למציאות המשתנה.

בסיכום, הפודקאסט מספק תובנות עמוקות על הדינמיקה העולמית והאזורית, ומעלה את האתגרים וההזדמנויות הנלווים לשינויים אלה. ד”ר קידר מדגיש את החשיבות של הבנה מעמיקה ומקצועית של המצב הגיאופוליטי ואת הצורך בגישה רב-ממדית ומותאמת למציאות המשתנה.

לפרקים נוספים במרד החליפים לחצו כאן.

חליפה סלח חליפה

מרד החליפים ד"ר מרדכי קידר מרדכי קידר

תוכן עניינים

מרד החליפים ד"ר מרדכי קידר מרדכי קידר
דילוג לתוכן