מרד החליפים

שחמט איראני – אליהו יוסיאן חלק ב

אליהו יוסיאן – מומחה לנושא איראן מגיע לפודקאסט מרד החליפים

הלו היברוס אנד שיברוס, וברוכים הבאים לחלק השני של הראיון שערכתי עם אליהו בהרוז יוסיאן. על יוסיאן אפשר להגיד ברמה המעשית המון דברים, הוא זוכה פרס בטחון ישראל, הוא חבר התנועת הביטחוניסטים, הוא שירת ב 8200, הוא נולד באיראן בשנת 1980 ועלה לארץ בשנת 2003, הוא חוקרֿ ומרצה על המזרח התיכון ואיראן הוא נשוי ואבא לשני הילדים. אבל יותר מכל אלה, בהרוז הוא מספר סיפורים בחסד שיודע לכבוש את המאזין בתיאורים שלו ובדרך בה הוא מנתח את הדברים.

אליהו יוסיאן – שחמט איראני

בעיניי איראן זאת מדינה מרתקת, איך הפכה מדינה שהייתה אחת הידידות הכי טובות של ישראל לאויבת המושבעת שלה בין לילה. זאת שאלה שמרתקת אותי עד היום. בשיחה עם אליהו מרגישים את איראן קרובה מתמיד, הוא מצליח להכניס אותנו אל תוך נפשו וראשו של האיראני הממוצע ובכך הוא מפרק עבורנו את הפוליטיקה האיראנית לגורמים. זאת שיחה עשירה בהמון תוכן, על כן החלטתי לחתוך את הראיון לשני חלקים, אותם אפרסם בנפרד. בשיחה בהרוז מספר לא רק על הפוליטיקה, הדת והתרבות של הרפובליקה האיסלאמית. בנוסף הוא גם מספר את הסיפור האישי של היהודי שחי בגלות וגדל במדינה עויינת ליהודים וליהדות ואיך זה מעצב את האישיות ובונה סוג מסויים של בני אדם, עם היתרונות והחסרונות של זה. ברמה האישית אני אגיד שהרגשתי חיבור מיוחד ליוסיאן, אני לא יודע אם זה תודעת המיעוטים שאנחנו חולקים יחד. הוא שגדל במדינה איסלאמית בתור יהודי ואני בתור דרוזי שחי במדינת היהודים, אבל בהחלט הרגשתי חיבור מיוחד לאיש. הוא נעים מאוד, חכם ורגיש בצורה יוצאת דופן ואני די בטוח שאתם הולכים להרגיש את זה גם כן. האזנה נעימה.

שחמט איראני – חלק שני

זהות יהודית במזרח התיכון

יהודים באיראן מתמודדים עם זהות דואלית במסגרת חברה מוסלמית. הם מנסים לשמר את מורשתם ומנהגיהם היהודיים בעודם מתמזגים בתרבות האיראנית. האתגר כולל את הצורך למצוא איזון בין שמירה על המסורת היהודית לבין נסיון להשתלב בחברה הרחבה. קיים קושי בהיותם יהודים בסביבה שאינה בהכרח תומכת או מבינה את זהותם הדתית והתרבותית. המאמץ לשמר זהות יהודית אותנטית תוך כדי היותם חלק מהחברה האיראנית הוא נושא מרכזי בחייהם של יהודי איראן.

פוליטיקה ודת

היחסים המתוחים בין ישראל לאיראן מהווים רקע מורכב לחייהם של יהודי איראן. הם נמצאים במעמד מורכב, שבו נאמנותם הלאומית והדתית נמדדת בצל המתיחות הפוליטית. הפרק חושף כיצד הסכסוך הפוליטי והדתי משפיע על חייהם האישיים ועל הדינמיקה בין זהותם היהודית לאיראנית, וכיצד הם נאלצים למצוא את האיזון בין שתי הזהויות הללו.

תרבות וזהות

בחלק זה הפרק מתמקד בהשפעת התרבות האיראנית על זהותם של יהודי איראן. תרבות זו, עם נורמותיה וערכיה הייחודיים, מציבה אתגרים והזדמנויות ליהודים החיים במדינה. הפודקאסט מדגים כיצד ההבחנה בין זהות יהודית לאיראנית משפיעה על החיים היומיומיים של היהודים, מאבקיהם לשמר את מסורתם, והאופן שבו הם מנסים להשתלב בחברה המקומית תוך שמירה על זהותם הייחודית.

חיים בין שני עולמות

אליהו יוסיאן מספק תובנות יקרות על האתגרים של חיים בין שני תרבויות – היהודית והאיראנית. הוא מתאר את המעבר מחיים באיראן, שם הזהות היהודית משולבת עם התרבות האיראנית, לעלייה לישראל, בה הזהות היהודית מובילה אך מציבה אתגרים שונים. הפרק מתמקד במתח בין הזהות היהודית לאיראנית ובצורה שבה אליהו נאבק לשמר את שתי הזהויות באופן מאוזן.

היבטים משפטיים וחברתיים

חלק זה בפרק עוסק באפליה החוקתית והחברתית כלפי יהודים באיראן. הוא מתאר איך המעמד החוקי והחברתי של היהודים מוגבל על ידי מדיניות הממשלה והנטיות החברתיות. הוא מדגיש את האתגרים היום-יומיים של יהודים באיראן, כמו גם את המאמצים לשמור על זהותם ומורשתם בתנאים אלו.

אליהו יוסיאן מתארח במרד החליפים

לחלק א של הפרק עם אליהו יוסיאן לחצו כאן.
לפרקים נוספים במרד החליפים לחצו כאן.

חליפה סלח חליפה

אליהו יוסיאן

תוכן עניינים

דילוג לתוכן